طراحی اجرا و مدیریت پیمان پروژه های ساختمانی در مشهد
دیوارهای پوششی کناف

دیوارهای پوششی کناف ، جهت بازسازی دیوارهای بنای قدیمی ، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری) ، بهسازی حرارتی و صوتی ساختمانها* ، ایجاد فضای تاسیساتی در ساختمانها ، ایجاد پوشش های با کد حریق و عایق کاری دیوارها در برابر رطوبت و بخار به کار می روند .
دیوارهای پوششی کناف به دو صورت با سازه و بدون سازه اجرا می شوند :

1- دیوار پوششی بدون سازه :

در این ساختار ، از یک لایه صفحه روکش دار گچی ساده یا صفحه پوشش شده با لایه عایق پشم معدنی یا پلی استایرن استفاده می شود . این صفحات به وسیله چسب خمیری مخصوص پرلفیکس مستقیما به دیوار زمینه متصل می شوند (پرلفیکس از گچ ویژه و مواد افزودنی خاص ساخته می شود) . درزهای میان این صفحات بوسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده ، به نحوی که در انتهای کار یک سطح یکپارچه و بدون درز حاصل می گردد .

مزیت های اصلی این ساختار ؛
  سهولت و سرعت در اجراء : قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب و دور ریز کم مصالح می باشد . به علاوه ، در این ساختار می توان صفحه گچی را با فاصله از دیوار زمینه اجراء نمود ، تا ضمن رفع مشکلات اجرایی آن (مانند ناشاقولی و نا همواری) ، فضای مناسبی برای عبور آسان تاسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز ایجاد گردد
** .


نوشته شده در تاريخ بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

طراحي ساختمان با توجه به بهينه سازي مصرف انرژي به شما كمك مي كند كه در هزينه هاي انرژي به ميزان قابل توجهي صرفه جويي نمائيد و در تابستان و زمستان دماي مطلوبي در منزل احساس كنيد.
همچنين منابع محيط زيستي نيز به ميزان قابل ملاحظه اي با كاهش ميزان گازهاي گلخانه اي حفاظت مي شوند.
طراحي ساختمان با توجه به بهينه سازي مصرف انرژي از نور و گرماي خورشيد كمك مي گيرد و با اين خصيصه منزل شما را در تابستان خنك و در زمستان گرم و روشن نگه مي دارد.

انتخاب زمين:
زميني كه دسترسي خوبي به آفتاب زمستاني دارد زمين خوبي است


مصالح ساختماني:
ديوار‌ها و كف ( ديوارهاي آجري و كف موزائيك يا سنگ ) مي توانند دما را ثابت نگه دارند. اين حالت براي ساختمانهايي كه پنجره هاي جنوبي دارند بسيار بهتر است.

مصالح سبك مانند ديوارهاي چوبي و پلاستيكي ( مصالح پيش ساخته ) فرصت سريع گرم و سرد شدن را به اتاقها مي دهند. اين ويژگي براي مكانهايي كه گاهاً استفاده مي شود مناسب است.
اگر داخل ساختمان خوب عايق كاري شده باشد، مصالحي كه براي نماي ساختمان استفاده مي شود نقش چنداني بر مصرف انرژي ندارند البته غير از نماهاي سنگي.

طراحي داخلي ساختمان و محل قرارگيري اتاقها:
قسمتهايي از منزل كه زياد از آنها استفاده مي كنيد مانند اتاقناهار خوري و اتاق نشيمن را در قسمت جنوبي ساختمان قرار دهيد.
اگر فضاي كافي براي تمام موارد بالا وجود نداشت اتاق نشيمن را حتماً در جنوب ساختمان قرار دهيد.
فضاي داخل ساختمانتان را با توجه به استفاده مشابه از آنها طبقه بندي نمائيد و آنها را با درهاي داخلي پيش ساخته از هم جدا كنيد.
 

سعي كنيد تا آنجا كه امكان دارد فضاي قسمت نشيمن كوچكتر باشد و همچنين سقف آنرا كوتاهتر بسازيد, بهتر است ارتفاع سقف در اين قسمت حدود 7/2 متر باشد. اين كار به منظور كاهش مصرف سوختي كه براي گرمايش استفاده مي شود پيشنهاد مي شود.

اندازه و محل قرارگيري پنجره‌ها:
اندازه و محل قرارگيري پنجره ها بايد با توجه به محل قرارگيري زمين ساختمان و نوع مصالح ساختماني, طراحي و نصب شوند.
سرمايش مناسب در تابستانها با استفاده از پنجره هاي باز شو قابل حصول است. استفاده از سايه بان نيز در مقابل پنجره پيشنهاد مي شود.
 

محافظت از پنجره ها
محافظت زمستاني
با رعايت موارد زير از هدر رفتن انرژي در ساختمان جلوگيري كنيد.
از پنجره هاي دو جداره استفاده كنيد و يا پنجره هايتان را درزبندي كنيد.

پنجره هاي معمولي به نسبت پنجره هاي دو جداره و پنجره هاي درزبندي شده تا 10 برابر بيشتر تلفات حرارتي دارند.

سايه بان تابستاني
سايه بانهاي خارجي تجهيزاتي هستند كه مي توانند منزل شما را در تابستان خنك نگه دارند. بهتر است پنجره هاي جنوب غربي و شرقي نسبت به آفتاب تابستاني با سايه بانها تجهيز شوند.
با استفاده از اينگونه سايه بانها علاوه بر اينكه در زمستانها از نور خورشيد استفاده مي شود در تابستان نيز فضاي داخل منزل خنك مي ماند.
عايقكاري

عايقكاري كاراترين تكنيك به منظور استفاده هوشمندانه انرژي است. يك منزل عايقكاري شده, در زمستان دما را 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنكتر نگه مي دارد.

تمام سقف ها, ديوارها و كف منزلتان را عايق بندي نماييد.

سيستم هاي گرمايشي
طبقه بندي كردن قسمتهاي مختلف منزل و استفاده از بخاريهاي كم مصرف ( راندمان بالا ) بهترين و راحتترين راه بهينه سازي مصرف سوخت است.
منافذ هوا و كنترل نفوذ هوا

منافذ هوا را درزگيري كنيد و هزينه هاي گرمايش و سرمايش را تا 20% كاهش دهيد.

آب گرم

با درست مصرف كردن انرژي در بخش گرمايش آب به ميزان قابل ملاحظه‌اي مصرف انرژي در اين بخش كاهش مي‌يابد.

سيستم گرمايش آب را تا حد امكان به آشپزخانه, دستشويي و حمام منزل خود نزديك كنيد.

روشنايي
  از روشنايي طبيعي كمال استفاده را ببريد. ( خصوصاً از پنجره‌هاي جنوبي) رنگ آميزي روشن ديوار‌ها و سقف نيز بسيار به اين امر كمك مي كند.
  در فضاي اتاق نشيمن از لامپ هاي فلورسنت استفاده كنيد.
  براي هر لامپ از كليدهاي جداگانه استفاده كنيد.
فضاسازي اطراف ساختمان
استفاده از درختهاي بلند در فضاي اطراف ساختمان اجازه استفاده از نور خورشيد در زمستان و سايه در تابستانها را به شما مي دهند.
 


نوشته شده در تاريخ بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
عايقكاري نقش بسيار مهمي در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنك نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به كمك عايقكاري ميتوان يك خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنكتر نگه داشت.
به اين ترتيب علاوه بر كم شدن مصرف انرژي، از آلودگي محيط زيست نيز كاسته ميشود و منابع انرژي براي استفاده آيندگان حفظ ميگردد.
عايقها چگونه كار مي كنند؟
  ايرانيان از ديرباز با عايقكاري آشنا بوده اند و با استفاده از مصالح ساختماني در دسترس، خانه هاي خود را طوري مي ساختند كه كمترين نياز را به گرمايش و سرمايش داشته باشد و اين خود جلوه اي از تمدن ديرينه ايران و ايرانيان است.
عايق در تابستان باعث ميشود گرماي كمتري وارد ساختمان شود و در زمستان نيز جلوي خروج گرما از ساختمان و سرد شدن آن را ميگيرد.
 


انواع عايقكاري
 عايقها دو گروه اصلي دارند كه روش كار آنها كاملا متفاوت است:
 

عايقهايي كه در ساختار آنها حبابهاي هوا وجود دارد و باعث كاهش هدايت حرارت ميشوند.
عايقهايي كه حرارت را بازمي تابانند. پشت اين عايقها بايد حدود 20 ميليمتر فاصله هوايي تعبيه شود.
عايقها چگونه ارزيابي مي شوند؟
 فاكتور مهم در انتخاب عايقها، ميزان مقاومت حرارتي آنها است. هر قدر اين مقاومت بالاتر باشد، عايق حرارت را كمتر از خود عبور مي دهد و صرفه جويي اي كه به همراه دارد افزايش مي يابد. پس به جاي ضخامت عايقها، بايد مقاومت حرارتي آنها با هم مقايسه شود. عايقهاي گوناگون با مقاومتهاي حرارتي برابر، از نظر ميزان صرفه جويي در انرژي همانند هستند و تنها اختلاف آنها در قيمت و محل كاربرد است.

چه جاهايي بايد عايقكاري شوند؟
جاهايي كه بايد عايقكاري شوند عبارتند از:

سقفها: مصرف انرژي براي گرمايش و سرمايش ساختمان را 35% تا 45% كاهش ميدهد.
ديوارهاي خارجي: مصرف انرژي براي گرمايش و سرمايش ساختمان را حدود 15% كاهش ميدهد.
كف: مصرف انرژي را در زمستان 5% كاهش مي دهد.
لوله هاي آب گرم : براي عايقكاري لوله هاي آبگرم مي توان از عايقهاي پتويي يا عايقهايي كه به طور ويژه براي لوله ها ساخته شده و براحتي قابل نصب هستند استفاده كرد.

سقف و كف ساختمانهاي موجود را ميتوان به راحتي عايقكاري كرد. در صورت وجود جا، ديوارهاي خارجي را نيز ميتوان عايق نمود.
بر اساس مقررات ملي ساختمان، تمامي ساختمانهايي كه ساخته ميشوند بايد به اندازه كافي عايقكاري شوند. ميزان عايق مورد نياز نيز در همين مقررات تعيين شده است.
چند راهنمايي كلي براي نصب عايقها
عايقها در صورتي خوب كار خود را انجام مي‌دهند كه به طور صحيح نصب شده باشند. موارد زير به شما كمك مي‌كند تا بهترين كارآيي را از عايقهايي كه نصب مي‌كنيد ببينيد:

هرگز عايق را فشرده نكنيد. عايق بايد پس از نصب همان ضخامت اوليه خود را داشته باشد. در غير اين صورت مقدار مقاومت حرارتي آن كاهش مي‌يابد و نمي‌تواند آن طور كه انتظار مي‌رود جلوي انتقال حرارت را بگيرد.
عايقكاري را به طور كامل روي تمام سطح انجام دهيد. چرا كه اگر تنها 5% از سطح خالي بماند, ممكن است تا 50% از كارآيي عايقكاري كاسته شود.
مواد عايق را بايد هميشه خشك نگه داشت زيرا به استثناي پلي‌استايرن كه نسبت به آب مقاوم است، بقيه عايقها بر اثر رطوبت كارآييشان پايين مي‌آيد. در برخي عايقهاي آزاد مقدار مقاومت حرارتي متناسب با تراكم عايق است نه ضخامت آن. در اين عايقها، مقدار مقاومت ممكن است بعد از مدتي تا 20% كاهش يابد. از اين‌رو بايد از نصب‌كننده عايق تضمين گرفت.
از عايقهاي آزاد در سقفهايي كه شيب زيادي دارند استفاده نكنيد.
در صورت استفاده از عايقهاي باز‌تابنده بايد حتماً پشت آنها يك لايه هواي ساكن به ضخامت20 ميليمتر وجود داشته باشد. تمام سوراخها و پارگيها و درزها بايد با نوار چسب پوشيده شوند.
اطراف كابلهاي برق و لوازم الكتريكي را هرگز عايق‌كاري نكنيد. ايمن بودن عايقكاري بايد توسط يك فرد متخصص بررسي شود.
در فاصله كمتر از 90 ميلي‌متري فن‌هاي خروجي عايق نصب نكنيد.
در فاصله كمتر از 25 ميلي‌متري حبابهاي لامپ و سرپيچ آنها عايقكاري نكنيد.

تلفات حرارتي در زمستان و نفوذ گرما در تابستان در يك خانه معمولي

نوشته شده در تاريخ بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

اسپری فوم پلیورتان ابزار مفیدی برای عایقکاری صوتی و حرارتی در ساختمان می باشد. در اینجا به ذکر توضیحاتی را در باره این عایق می پردازیم.

اسپری پلیورتان یک ابزار صنعتی است که اولین بار در سال ۱۹۸۹ توسط موسسه تحقیقاتی بیوتکنولوژی آلمان به دنیا عرضه شد.

پایه اولیه این اسپری پلی یورتان(ماده اولیه ابر) است. و زمینه کاربردش در مفاصل و اتصالات داخلی و خارجی ساختمانها،درزهای افقی و عمودی مابین اجزاء پیش ساخته در ساختمانهای بلند، برجها، درزهای اتصالی، تراس‌ها، در اتصالات چوبی، فلزی، پلاستیکی به عنوان یک درزگیر ضد آب وضد حرارت و ضد صدا می‌باشد.

پیش از این بجای این اسپری از بشکه‌ها بزرگ یورتان استفاده می‌کردند. که امکان خشک شدن محصول در شاتر(وسیله پاشنده یورتان) وجود داشت.

همچنین استفاده از بشکه‌ها بزرگ وقت گیر وهزینه گیر بود بزرگترین تولید کننده این محصول کشور ترکیه می‌باشد.

 تقریبا به تمام مواد و اجزاء ساختمانی می‌چسبد (بجز پلی اتیلن، پلی پروپیلن و تفلون)

· فوم خشک شده می‌تواند بریده شده، سنباده زده شده،گچ کاری شده و رنگ شود

· در مقابل تمام شرایط جوی مقاوم ضد رطوبت است

· از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند

موارد استفاده:

1.عایق نمودن لوله‌های آب و هوا( سرد و گرم)

2.عایق نمودن کلیه اجسام در برابر صدا

3.پر کردن و درز بندی کردن اطراف سیتم‌های تهویه

4.پر کردن محل ساندویچ پنل‌ها به دیوار

5.پر کردن و درز بندی محل سیم کشی و لوله کشی

6.نگهدارنده و عایق در تمام مراحل ساختمانی

7.پر کننده دیوارها و عایق تانکرهای آب و یخچال‌ها و سردخانه

8. جهت بسته بندی بعنوان محکم کننده و ضربه گیر و ساخت ماکت

9. ثابت کردن و عایق بندی درزهای درب و پنجره

10.اتصال وپر کردن فاصله بین قطعات بتونی به طور دایم

خواص:

به سادگی قابل استفاده است 600 میلی لیتر پلی اورتان حجمی بین 35 لیتر تا 40 لیتر را اشغال می‌کند قابل برش. رنگ . سمباده و اندود می‌باشد دراری خاصیت چسبندگی دمای ایده آل نگهداری این محصول تا + ۳۵ درجه سانتی گراد است . و همچنین اسپری باید از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید در بلند مدت و همچنین حرارت دور باشدنوشته شده در تاريخ بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

بتن سبك بتني است كه در آن معايب بتنهاي معمول كاهش و مزايايش افزايش يافته است.


با استفاده از :

مصالح بتن سبک عایق در ساختمان ...

· وزن بارگذاری بار مرده (سربارها) کم می شود.
· اسکلت ساختمان سبک تر و ارزان تر می شود.
· پی و فونداسیون کوچک، سبک و ارزان می شود.
· مصرف مصالح کم می شود.
· مقاومت ساختمان زیاد می شود.
· ساختمان در مقابل زلزله ایمن می شود.
· ساختمان با دوام می شود.
· سرعت ساختمان سازی زیاد می شود.
· دستمزد کار کم می شود .
· ساختمان با کیفیت استاندارد ساخته می شود.
· ساختمان ارزان تمام می شود.
· ساختمان عایق و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.
· حفظ محیط زیست تأمین می شود.
· اهداف توسعه پایدار محقق می شود.

٭يكي از بتنهاي سبك ، فوم بتن است.

فوم بتن چيست ؟ فوم بتن فرآورده اي است با كيفيت عالي و كاربرد گسترده كه مطابق استاندارد آلماني DIN4164   (بتن متخلخل) در محل پروژه توليد و مصرف مي شود. اين نوع بتن بر پايه مواد سيمان ، ماسه ، آب و فوم بدون فعل وانفعالات شيميايي ساخته مي شود. فومِ حاوي حباب هاي هوا جايگزين مواد پر كننده سنگين در ملات است كه توزيع يكنواخت آن در مخلوط موجب سبكي وزن حجمي و دستيابي به مشخصات و ويژگيهاي آن مي گردد. اين نوع بتن به جهت توليد با چگاليهاي مختلف (از Kg/m3 200  تا  Kg/m3 1800 ) كاربردها و مصارف مختلفي دارند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
پس از حذف اجراي سقف بصورت طاق ضربي در ساختمانهاي بيش از دو سقف ، شاهد گسترش اجراي انواع سقفهاي بتني شامل سقفهاي تيرچه و بلوك سنتي ، سقفهاي كروميت و نيز كامپوزيت مي‌باشيم و بدليل تغيير مداوم قيمت مصالح و عدم ارتباط مستمر بخشهاي اجرايي با بخش طراحي و محاسبه ، يكي از بزرگترين مسائل محاسبين و دفاتر مهندسي و نيز كارفرمايان ، انتخاب نوع سقف ساختمانها مي‌باشد.

در این مجموعه سعی شده است که اولاً وزن کلیه سقف های تیرچه و بلوک سنتی (R1 تا R8 ) ، سقفهاي تيرچه و بلوك كروميت ( تیپهای R9 تا R12) و نيز سقفهاي كامپوزيت را محاسبه و جهت تعيين بار مرده سقفها در اختيار دفاتر مهندسي قرار دهيم. ثانياً سعي شده است تا مشخصات اجرايي و شرايط اجرا و مزيتها و محدوديتهاي هر سقف بيان گردد تا بدين وسيله از انتخاب سقفهاي نامناسب در طراحي اوليه جلوگيري نموده و نيز اين مشخصات راهنمايي براي مهندسين ناظر عضو دفاتر مختلف جهت نظارت بر حسن اجراي سقفهاي مورد نظارت باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
پيرامون تيرچه‌هاي كروميت و محاسبه، توليد و اجراي آن مسائل و سؤالات و حتي اختلاف نظرهاي فراواني وجود دارد كه بسياري از آنها كمتر مطرح شده است و با توجه به اينكه از استفاده وسيع اين تيرچه‌ها مدت زيادي نمي‌گذرد حتي اطلاعات مهندسين مشاور و ناظر نيز در مورد آن اغلب بسيار پايين است. لذا بر آن شديم تا در اين مجموعه با طرح سؤالات مختلف و پاسخ به آنها به گوشه‌اي از اين موارد اشاره نماييم. اميد است اين مجموعه بتواند براي مهندسان عزيز و مشاورين و ناظرين محترم راهگشا بوده و در ارتقاي سطح دانش فني در مورد اين سقفها مفيد واقع شود.
ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

مقدمه :

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود . نظر به اینکه این کشور روی یکی از کمربندهای فعال زمین لرزه در جهان قرار دارد لذا ایجاد سازه های مقاوم و امن از اولویت خاصی برخوردار است . بررسی نیاز کشور به واحدهای مسکونی نشان می دهد که با توجه به بافت جوان نیروی انسانی هر ساله به حدود 600000 واحد مسکونی جدید نیاز هست که روشهای سنتی ساخت جوابگوی بخش محدودی از این نیاز می باشد . علاوه بر نیازهای جدید ، کیفیت ضعیف ساخت باعث استهلاک سریع ساختمانهای موجود شده که این امر باعث افزایش نیاز به ساختمان سازی جدید می شود ؛ همچنین به مقوله مقاوم سازی سازه های موجود نیز باید توجه لازم مبذول گردد . با توجه به نیازهای وسیع ذکر شده و لزوم بهبود کیفیت تولید ساختمان همانطور که در غالب کشورهای بزرگ نیز متداول است باید روشهای تولید صنعتی ساختمان بطور جدی مورد توجه قرار گیرد . یکی از این فنون مطرح شده در دو دهه اخیر استفاده از صفحات ساندویچی متشکل از دو لایه بتن مسلح با شبکه جوش شده و یک لایه پلی استایرن است که در برخی طرحهای ساخت مسکن در ایران به کار گرفته شده است . در این مقال سعی بر این بوده که بیشتر با ضوابط آئین نامه ای اجرای این نوع ساختمانها آشنا شویم و برای تکمیل بحث ، فیلم مستندی از نحوه اجرای عملـی چنین ساختمانهایی تهیـه و ضمیمه ایــن بحث کرده ایم . اگر توجه کافی به مجموعه ایـن پروژه شود متوجــه خواهیم شد کــه بعضی از بحث های آئین نامه ای بطورکامل در اجرا پیاده نمی شود که دلایل متعددی از جمله محدودیت های اجرایی و غیره دارد .

 

کلیات استفاده از پانلهای ساندویچی :

صفحات ساندویچی ( 3D ) از یک لایه پلی استایرن به ضخامت حداقل 4 سانتیمتر و دو شبکه میلگرد جوش شده در دوطرف این لایه تشکیل شده است . برای انتخاب عرض و ارتفاع پانلها استفاده از مدل 30 سانتیمتر توصیه می شود ( عرض های 90 – 120 – 150 سانتیمتر و ارتفاع 270 و 300 سانتیمتر ) ، وزن متوسط هر صفحه با اندازه 300 * 150 سانتیمتر و بدون بتن سبک بوده و به سادگی توسط یک کارگر قابل حمل و نصب می باشد و سرعت عمل در نصب نیز قابل ملاحظه است .

مقاومت صفحات در برابر آتش سوزی مناسب بوده و در جهت بهبود آن بکارگیری لایه مقاوم در برابر آتش سوزی توصیه می شود .

با توجه به وجود لایه عایق بتن ، بکارگیری این صفحات علاوه بر بهبود خاصیت عایق حرارتی و صوتی بودن دیوارها باعث سبک سازی بنا خواهد شد که جدا از کاهش حجم مصالح مصرفی باعث کاهش جرم ساختمان خواهد شد .

استفاده از این صفحات در پارکینگ ساختمانها ایجاد محدودیت نموده و لذا در شرایط لزوم تأمین پارکینگ در طبقات زیرین ساختمانها ، بکارگیری سیستم ترکیبی متشکل از اسکلت فلزی با بتن آرمه و صفحات ساندویچی به عنوان عامل جداکننده مورد توجه می باشد .

با توجه به اطلاعات بدست آمده از کشورهای اروپایی ، غالب ساختمانهای اجرا شده به این روش در حد یک یا دو طبقه بوده است . لذا طرح و اجرای ساختمانها با تعداد طبقات بیشتر نیاز به مطالعات ویژه داشته و در اینصورت مطالعات مهندس طراح باید پاسخگوی شرایط آئین نامه های معتبر باشد .

مزایای استفاده از پانلهای ساندویچی :

· سبکی دیوارهای ساخته شده از پانلهای ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح

· سرعت حمل و نقل و سهولت پانلهای ساندویچی در ارتفاع

· مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله

· عایق در مقابل حرارت ، برودت ، رطوبت و صدا

· مقاوم در برابر آتش سوزی بعلت وجود قشرهای بتونی طرفین پانل ساندویچی

· نفوذناپذیری ساختمان در مقابل حشرات

· امکان حمل و بکارگیری پانلهای ساندویچی در مناطق صعب العبور جهت احداث ساختمان بدون نیاز به کارگران متخصص

· دستیابی به فضای مفید بیشتر بعلت ضخامت ناچیز دیوارهای پانل ساندویچی

· آزادی عمل در اجرای طرحهای متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته پانلهای ساندویچی

· صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمانهای بلندمرتبه بدلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار پانلهای ساندویچی

· صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان بدلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر

· افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاههای تأسیساتی آن

· عدم نفوذ نسبی آلودگی صوتی و ایجاد آرامش برای ساکنین ساختمان در شهرهای بزرگ

· بازگشت سرمایه گذاری در امور ساختمان سازی در کوتاهترین زمان

· عبور دادن لوله های آب و فاضلاب و برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه پانل و نصب چهارچوب دربها و کلاف فلزی پنجره ها قبل از بتن پاشی و کلاً اجرای تأسیسات ساختمان با کمترین هزینه

· عدم نیاز به کنده کاری و تخریب تأسیساتی دیوارها و سقف و در نتیجه عدم ایجاد نخاله های انباشته که صرفه جویی در هزینه و وقت را بدنبال دارد .

· پس از بتن پاشی طرفین پانلها با ضخامت حداقل 4 سانتیمتر ، پانلها بی نیاز از ملات گچ و خاک میباشد و با اجرای پلاستر گچ ( سفیدکاری ) ، دیوارها و سقف آماده برای نقاشی خواهد بود .

· حذف نعل درگاه در سیستم پیشرفته پانلهای ساندویچی .

· حمل و نقل پانلهای ساندویچی با هزینه اندک صورت می گیرد . بطور مثال یکدستگاه تریلر قادر است حدود 1000 متر مربع پانل سانویچی را حمل کند .

· استفاده از دیوار و سقف پانلهای ساندویچی در ساختمان سازی ، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب میگردد . بطور مثال باصرف 17 کیلوگرم در متر مربع فولاد بصورت مفتول و میلگرد می توان یک واحد مسکونی یک طبقه را بنا کرد .

ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

فوم پلی استایرن چیست ؟

فوم پلی استایرن یکی از فراورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلورهای ریز تشکیل شده است که در مجاورت با فشار و بخار منبسط می گردد و بعلت ساختار سلولی بسته در بلورهای پلی استایرن آلوارس فوم مقاومت خوبی در مقابل آب داشته و نیز در برابر فساد پذیری و رشد باکتری از خود محافظت مینماید .

کاربرد عمده پلاستوفوم در صنایع مختلف :

1- خانه های پیش ساخته
2- در ایجاد عایق در برابر سرما / گرما و صدا
3- زیرسازی راهها و محافظت از یخ زدن بدنه جاده و راه آهن
4- لوح های نما / سقف کاذب و تیرچه بلوک فومی
5- اجسام شناور بر سطح دریاها / وسایل نجات غریق و استخرها
6- سردخانه و یخچال سازی
7- بسته بندی مواد غذایی ، میوه ، ماهی و ...

ویژگی های بلوک پلاستوفوم :

1- برش در سایز های مختلف و دلخواه شما با دستگاه CNC :


ابعاد به سانتیمتر :

20 × 70 × 200

 • 20 × 50 × 200
 • 20 × 5/66 × 100
 • 25 × 70 × 200
 • 25 × 50 × 200
 • 25 × 5/66 × 100
 • و با وزن مخصوص 15/3 Kg/m و پوشش کامل 1000 متر مربع بنافقط با یک تن بلوک .
 • 2- کاهش 30 % حجم بتن :

  الف ) با توجه به مجوف بودن بلوکهای سنتی در ابتدا و انتها و قسمت کلاف میانی (jost) چهار طرف سوراخهای بلوک پر از بتن میگردد . در حالیکه بلوک آلوارس فوم به دلیل توپر بودن مانع از هدر رفتن بتن میگردد .
  ب ) کاهش میزان چاله تیرچه ها به دلیل افزایش تیرچه ها با 70 و 60 سانتیمتر .
  ج) حجم بتن فونداسیون ، ستون و پوترها به دلیل کاهش وزن سقف .

  3- کاهش مصرف فولاد :

  استفاده از بلوکهای سقفی آلوارس فوم در ساختمان سازی به دلیل وزن اندک سقفها بهره وری بیشتر از آهن آلات را میسر می سازدو حداقل 20 % کاهش وزن آهن آلات را به همراه خواهد داشت .

  4- کاهش مصرف تیرچه :

  به دلیل افزایش فاصله تیرچه از 40 سانتی متر به 50 الی 70 سانتیمتر از مصرف حداقل 20 % الی 40 % تیرچه اضافی جلوگیری میشود .

  5- صرفه جویی در میزان قاب بندی :

  نیازی به قاب بندی خاص نمی باشد و به دلیل برش آسان امکان پوشش کناره ها را دارد .

  6- حذف اندود گچ و خاک :

  امکان حذف اندود گچ و خاک و در نتیجه صرفه جویی در وقت و قیمت تمام شده و بار مرده سقف را دارا میباشد .

  7- ایمن در مقابل آتش سوزی :

  نوع غیر قابل اشتعال f-grode شعله ور نمی گردد و در نتیجه از گسترش آتش سوزی جلوگیری می کند و EPS در اثر سوختن تبدیل به گاز CO2 و آب می گردد و مواد افزودنی موجود در آن در حد صدم درصد می باشد .

  8- حمل و نقل آسان :

  سهولت بالا کشیدن در ارتفاع و امکان بکارگیری در مناطث صعب العبور بدون نیاز به کارگران متخصص و اینکه حمل و نقل بلوک با هزینه اندک صورت می گیرد - قابلیت نصب آسان دارد - انعطاف پذیر و بدون ضایعات است و باعث صرفه جویی در مصرف بلوک می شود.

  9- کاهش هزینه های تهویه مطبوع :

  هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و زمستان کاهش یافته و مصرف انرژی کمتر اعم از سوخت فسیلی و برقی و افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاههای تأسیساتی .

  10- ضربه پذیر :

  مانند بلوکهای سنتی ترد و شکننده نیست و در هنگام بتن ریزی ضربه های وارده را جذب میکند .

  11- مقاوم در برابر آب و رطوبت :

  آب و رطوبت محیط تأثیری در فرم و ظاهر اولیه بلوکها نمی گذارد .

  12 - عایق صدا :

  عایق صوت و عامل رفاه بیشتر در ساختمانهای مسکونی و درمانی است .

  13 - جلوگیری از نفوذ حشرات :

  مقاوم در برابر نفوذ حشرات و میکروارگانیسم ها می باشد - افزایش ایمنی ساختمان در برابر زلزله ، موجهای انفجار آوار ناشی از تخریب سقف در اثر زلزله و حوادث قهریه .

  توصیه شده در نشریه استاندارد 94 سازمان برنامه و بودجه :

  امروزه عواملی چون بارگذری - جنس زمین - سفره های زیرزمینی - گسلها و حرکات تکتونیکی زمین و عوامل دیگر باعث جابجایی و تغییر شکل سازه های سنگین می شود . بلوک پلاستوفوم باعث کسر 18000 کیلوگرم جرم در هر 100 متر مربع سقف می شود و شیره و دوغاب بتن را به خود جذب نمی کند و آب بتن را هدر نمی دهد و باعث عمل آوری طبیعی و باعث حفظ خواص بتن می شود .


  نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

  بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه‌های مناسب و لرزاندن و متراکم کردن مخلوط و عمل آوردن و مراقبت از آنها در محیط مناسب ساخته می‌شود. بلوکهای سیمانی به اشکال توخالی و توپر ساخته شده و در دیوارهای خارجی و داخلی به صورت باربر و غیر باربر و در تیغه‌های جدا کننده و سقفهای تیرچه بلوک و سایر قسمتهای ساختمان به مصرف می‌رسند. بلوکهای سیمانی بیشتر در نقاطی مرسوم هستند که برای تولید آجر محدودیتهایی وجود داشته باشد. از مزایای این فرآورده، صرفه‌جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، عایق بودن نسبی حرارتی و صوتی و سهولت در مسلح کردن می‌باشد.

  وزن بلوک بستگی به وزن بتنی دارد که بلوک با آن ساخته می‌شود، بلو‌کهای ساخته شده از شن و ماسه طبیعی رودخانه‌ای یا شکسته، دارای وزن ویژه‌ای معمولی و در حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب هستند، بلوکهای با وزن ویژه کمتر از 1680 کیلوگرم بر متر مکعب را سبک به حساب می‌آورند، در ساخت این بلوکها از دانه‌هایی مانند پوکه معدنی و پوکه ساختگی استفاده می‌شود. مقاومت بلوکهای سبک با وجود کاهش وزن، در مقایسه با بلوکهای معمولی، کاهش چشمگیری ندارد.

  بلوکهای سیمانی به لحاظ شکل ظاهری به انواع توخالی باربر و غیر باربر و توپر و آجر بتنی و از نقطه نظر محل مصرف به دیواری توکار و نمادار، تیغه‌ای، ستونی و سقفی گروه‌بندی می‌شوند. بلوکهای ویژه‌ای نیز برای دودکش، نعل درگاه، جدول خیابانها و پیاده‌روها و فرش کف ساخته می‌شود.

  بقیه در ادامه مطلب

     ادامه مطلب...
  نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

   

   

  دیگر وقت و هزینه خود را صرف جستجوی Ebook در اینترنت نکنید!

  هر آنچه شما به دنبال آن هستید در این DVD وجود دارد!


  آرشیو فایل های اتوکد   2287 بلوک آماده

  2. فایل های  کامل چندین جزوه و پروژه فولاد،بتن،آب و فاضلاب و گزارش کارآموزی ومتره و تمامی جزوات دروس تخصصی مهندسی عمران برای لیست Ebook ها به ادامه مطلب بروید.

  3.بیش از صدها مقاله و مجله و Ebook در رابطه با مهندسی عمران و معماری از نشریات معتبر دنیا 

  4.فایل های ویدیویی آموزشی و Ebook های مربوط به نرم افزار های Etabs,Safe,Sap


  5. بسته نرم افزاری با ارزش شامل نرم افزار های

  CSI ETABS 9.7 - SAFE 8 &12- SAP 14  FULLY TESTED

   64 (AUTODESK AUTOCAD 2012 (Full vesion

  AUTODESK 3D Studio Max 10 

  Adobe PhotoShop CS5 ME version

  Giant Font Pack بیش از 2000 فونت فارسی و انگلیسی

   


  جهت کسب اطلاعات بیشتر  ونحوه تهیه این DVD می توانید با  09331390122 پیامک بزنید .

     ادامه مطلب...
  نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  توجه ! توجه! ترجمه کلیه متون انگلیسی به صورت تخصصی و با ویراستاری فقط کلمه ای ۵ تومان!

  دیگر نگران ترجمه متون علمی خود نباشید! اصلا وقت خود را صرف ترجمه کردن نکنید! این کار را به ما بسپارید.کافی است فایل word , pdf مقاله و یا کتاب مورد نظر خود را به آدرس smart.edd@gmail.com  ایمیل کنید! قیمت بر اساس شمارشگر کلمه ورد محاسبه می شود. نصف مبلغ حق الزحمه به عنوان بیعانه دریافت می گردد و مابقی در زمان تحویل فایل متن ترجمه.

  توجه درصورت دستنویس بودن متن ارایه شده توسط شما هر کلمه 25 ریال به مبلغ فوق اضافه می گردد.

  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. 09331390122 :همراه

  به عنوان نمونه می توانید ترجمه مقاله ای در مورد برنامه ریزی شهری را از لینک زیر مشاهده کنید.

  Download


  نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

  در اینجا نقشه اجرایی کامل یک آپارتمان ۳ خوابه تهیه شده بوسیله اینجانب را می توانید دانلود کنید.

  در صورت تمایل برای تهیه نقشه های اجرای ساختمان خود می توانید با این جانب تماس حاصل فرمایید.

  کافی است ابعاد زمین خود را به ما بدهید و نقشه اجرایی به همراه دفترچه محاسبات را تحویل بگیرید.

  آماده همکاری با دفاتر مهندسی ساختمان

  تلفن تماس :  ۰۹۱۵۶۲۲۳۹۶۲  مهندس خادم الشریعه

  برای بزرگنمایی کلیک کنید

  دانلود


  نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  یک DVD  شامل عکس های مربوط به طراحی داخلی با عنوان Look 4 Design  عرضه می گردد. برای تهیه این DVD مبلغ 5000 تومان به شماره کارت 9614-3601-9910-6037 به نام مهندس خادم الشریعه واریز نمایید و آدرس خود را به شماره زیر پیامک بزنید.

   09156223962 

  در ضمن از دوستان عزیز دعوت می شود حتما از آرشیو پست های قبلی نیز دیدن فرمایید.


  نوشته شده در تاريخ هفدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه


  نوشته شده در تاريخ شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

  بقیه عکس ها در ادامه مطلب...  ادامه مطلب...
  نوشته شده در تاريخ دوازدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ دوازدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

  با سلام خدمت دوستان عزیز در ایجا یک کتاب طراحی معماری را که خواندن آن را به شما عزیزان توصیه می کنم قرار می دهم . برای دانلود کلیک کنید:

  دانلود Architecture Design


  نوشته شده در تاريخ یازدهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ دهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ دهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ دهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ دهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  نوشته شده در تاريخ دهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
  در اینجا پلان دو آپارتمان مسکونی تقدیم حضور عزیزان می گردد. امیدوارم مفید فایده واقع گردد. آماده دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستم.

  ادامه مطلب...
  نوشته شده در تاريخ نهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه

  در این جا تعدادی دتایل و بلوک پرکاربرد در طراحی پلان که کاربرد بیشتری دارند را در یک فایل در اختیار شما دوستان عزیز قرار می دهم.

  Download DWG  نوشته شده در تاريخ نهم خرداد ۱۳۹۰ توسط مهندس خادم الشریعه
      

  اسلایدر